Alimenty Gdańsk

Kancelaria » Sprawy rodzinne » Alimenty

Każdy wie, że utrzymanie dzieci kosztuje, ale jakie alimenty orzeka Sąd ? W Gdańsku, Gdyni czy Sopocie są to kwoty od około 400 zł do kilku tysięcy. Podobnie jest w innych sądach. O wysokości alimentów decyduje z jednej strony zakres usprawiedliwionych potrzeb uprawnianego z drugiej możliwości finansowe zobowiązanego. Niemal w każdej sprawie sytuacja rodzinna i osobista jest odmienna i inne okoliczności decydują o ostatecznej wysokości alimentów.

Usprawiedliwione potrzeby to po prostu niezbędne wydatki. Zaliczamy do nich oczywiście koszty wyżywienia, ale trzeba też uwzględnić wydatki na obiady w szkole, czy specjalną dietę jeśli dziecko choruje albo trenuje jakąś dyscyplinę sportu. Do tych wydatków zalicza się odzież, chemię gospodarczą, środki czystości, ale również udział dziecka w kosztach utrzymania lokalu tj. czynsz. W konkretnej sprawie tych wydatków będzie oczywiście więcej.

Możliwości finansowe zobowiązanego to jego zdolność do pozyskiwania pieniędzy, a nie tylko to ile aktualnie zarabia. Jeżeli zobowiązany posiada doświadczenie i specjalistyczne wykształcenie wyższe czy zawodowe nie obroni się twierdząc, że nie może znaleźć pracy albo, że ma pracę tylko na pół etatu. Źródłem dodatkowego dochodu może być też najem mieszkania. Innymi słowy przepisy zobowiązują aby sąd badał jaki potencjał zarobkowy ma rodzic zobowiązany do alimentów.

Sprawy o alimenty z pozoru wydają się proste, ponieważ oczywistym jest, że utrzymanie dziecka kosztuje. Jednak dopiero na etapie postępowania sądowego okazuje się, że alimenty orzekane są w wysokości poniżej możliwości zobowiązanego. Taka sytuacja może być wynikiem nieprawidłowego przygotowania pozwu, niedostatecznej argumentacji lub braku wniosków dowodowych. Również po stronie zobowiązanego może stać się tak, że sąd zasądzi alimenty w wysokości przewyższającej zdolności płatnicze. W tej ostatniej sytuacji po stronie zobowiązanego (pozwanego) wymagana jest szczególna aktywność w celu wykazania swych rzeczywistych możliwości majątkowych.

Przeczytaj również: adwokat rodzinny

 

Same zapewnienia strony, że nie jest w stanie płacić kwoty „x” w większości przypadków są niewystarczające, konieczne są inne środki dowodowe. Z tych samych względów bardzo nieskuteczna jest strategia przyjmowana przez większość pozwanych polegająca na założeniu, że „wszystko wyjaśnię na rozprawie”. Prawdą jest, że sąd przeprowadza postępowanie dowodowe i wydaje wyrok na rozprawie. Ale twierdzenia stron to tylko jeden z dowodów, który może zostać uznany przez sąd za niedostateczny albo niewiarygodny – wobec twierdzeń strony przeciwnej. Stąd do tego typu spraw warto dobrze się przygotować, względnie zlecić reprezentację adwokatowi.

Jak mogę Ci pomóc?

22 lata doświadczenia

Google maps

Opinie o mnie

Opinie moich klientów, (23 opinie) 4.6
4.6/5
Napisz do mnie

Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Artykuły eksperckie

    Artykuły ekspercki na temat spraw rodzinnych

    To Top
    Call Now Button