Pomoc adwokata przy zatrzymaniu

Kancelaria » Sprawy Karne » Zatrzymanie

Zatrzymanie przez policję to stresująca sytuacja i poważny problem. Może spotkać każdego, niezależnie od tego, czy jest winny, czy nie. W takich okolicznościach kluczowe jest, aby nie doszło do pogorszenia sytuacji. Podstawa to znać swoje prawa i korzystać z pomocy profesjonalnego obrońcy, jakim jest adwokat. Poniższy artykuł przedstawi podstawowe informacje na temat roli adwokata przy zatrzymaniu oraz jak jego interwencja może pomóc w takiej sytuacji.

Jeśli to twoje pierwsze zatrzymanie

W takim wypadku warto skorzystać z pomocy adwokata. Policja czy inne służby doskonale wiedzą, że zatrzymanie to stres. To brak kontaktu z kimkolwiek nawet przez wiele godzin. Dla Policji to sytuacja, z której zatrzymany chce szybko wyjść. Wówczas jest pomysł, żeby odpuścić i iść “do domu”. Niestety taka postawa może prowadzić osoby zatrzymane w jeszcze większe kłopoty.

To ryzyko tymczasowego aresztowania. Wówczas nie jest to kilkadziesiąt godzin, tylko 14 dni albo 3 miesiące. Ok, oczywiście czasem nie ma co kombinować, ale warto omówić to z adwokatem. Moja Kancelaria Adwokacka prowadzi sprawy karne w szerokim zakresie. Jako adwokat do spraw karnych mam wieloletnie doświadczenie i uczestniczyłem wiele razy przy czynnościach z osobą zatrzymaną. Pomagałem swoim zatrzymanym Klientom podczas przesłuchań na policji czy w prokuraturze oraz w dalszym toku sprawy.

Kontakt z adwokatem pomoc przy zatrzymaniu Gdańsk

Zatrzymanie przez policję jest zazwyczaj z zaskoczenia. Taka już praca policji. Często jest o późnych porach. W takim wypadku moja Kancelaria oferuje szybki kontakt. Wtedy pomoc jest skuteczna. Jeśli jest zatrzymanie, to dzwońcie Państwo o każdej porze. Telefon znajdziecie na mojej stronie. Jeśli od razu nie odbiorę telefonu, to proszę koniecznie napisać sms z prośbą o kontakt. Proszę napisać w sms, że chodzi o zatrzymanie.

Każde zatrzymanie to może być poważna sprawa. Zatrzymanie osoby, która wcześniej była już karana za przestępstwo tym bardziej. Wynika to z przepisów prawa karnego. Osoba, która ma już przestępstwa na swoim koncie może spotkać się z surowszą karą, jeśli jest winna. Może to powodować większe ryzyko tymczasowego aresztowania. Osoba zatrzymana przez policję, która była już karany za przestępstwo powinna skorzystać z pomocy obrońcy. Chodzi o to, aby od początku miała wsparcie adwokata od spraw karnych.

Na czym polega pomoc adwokata przy zatrzymaniu

Informowanie osoby zatrzymanej o jej prawach. Obejmuje to prawo do zachowania milczenia, prawo do obrony, prawo do kontaktu z najbliższą osobą oraz prawo do skorzystania z pomocy medycznej. Osoba zatrzymana może domagać się obecności obrońcy przy swoim przesłuchaniu.

Reprezentacja zatrzymanego. Kancelaria Adwokacka będzie reprezentować interesy zatrzymanego w kontaktach z policją. Udzielamy pomocy w toku całego postępowania karnego. Ma to na celu zapewnienie, że prawa tej osoby będą respektowane.

Przygotowywanie strategii obrony

Adwokat pomaga w przygotowaniu obrony. To złożenie odpowiednich wyjaśnień. To także, gromadzenie dowodów na wersję wydarzeń zatrzymanego oraz wskazanie potencjalnych świadków. To możliwość wsparcia w toku całego postępowania. Wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie. Czy ewentualnie później na tymczasowe aresztowanie.

Zapobieganie nadużyciom

Obecność adwokata podczas przesłuchań i innych czynności procesowych jest istotne. Ma na celu zapobieganie nadużyciom ze strony organów ścigania. Adwokat może także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości do odpowiednich instytucji.

Zatrzymanie najważniejsze informacje

Zatrzymanie przez policję jest regulowane przede wszystkim przez Kodeks postępowania karnego oraz Ustawę o Policji.

Podstawa prawna zatrzymania to art. 244 Kodeksu postępowania karnego. Stanowi on, że zatrzymanie jest możliwe, gdy jest uzasadnione podejrzenie, że popełniła ona przestępstwo, a jej zatrzymanie jest konieczne do:

  • Zapobieżenia popełnienia dalszych przestępstw,
  • Ustalenia tożsamości osoby,
  • Przeprowadzenia niezwłocznego przesłuchania,
  • Zapobieżenia ucieczce lub ukrywaniu się osób

Zatrzymanie nie może trwać dłużej niż 48 godzin. Po tym czasie policja musi:

  • Zwolnić zatrzymanego, jeśli przyczyny zatrzymania przestały istnieć,
  • Zawieść zatrzymanego do sądu. Musi przekazać sądowi dowody. Jednocześnie składa wniosek o tymczasowe aresztowanie. Sąd ma 24 godziny na rozpatrzenie wniosku.

Jeżeli zatem ktoś został zatrzymany i chcesz mu pomóc, skontaktuj się z doświadczonym adwokatem od spraw karnych. Mój numer to 790825827.

Jak mogę Ci pomóc?

22 lata doświadczenia

Google maps

Opinie o mnie

Opinie moich klientów, (23 opinie) 4.6
4.6/5
Napisz do mnie

Potrzebujesz pomocy prawnej?

    To Top
    Call Now Button