Obalenie wydziedziczenia w testamencie – sposób na zachowek

Obalenie wydziedziczenia może być trudne. Jeśli uważasz, że było niesłusznie, istnieją kroki, które można podjąć, aby je zakwestionować. Robi się to w ten sposób, że składa się pozew o zachowek. Choć testament zawiera wydziedziczenie, robimy dwie rzeczy. Jednocześnie dajemy dowody na wysokości zachowku i braku podstaw do wydziedziczenia. Jako Adwokat stale zajmuje się sprawami o zachowek. Prowadzę też sprawy o wydziedziczenie spadkobiercy. W tym tekście przeczytacie Państwo jak walczyć o swoje prawa do zachowku mimo wydziedziczenia.

Analiza wydziedziczenia w testamencie

Wydziedziczenie może istnieć tylko w testamencie. Testament musi być ważny. Zacznij od dokładnej analizy testamentu pod kątem formalności. Sprawdź, czy testament został sporządzony zgodnie z prawem, czy spełnia wszystkie wymogi formalne, takie jak własnoręczny podpis spadkodawcy. Błąd formalny może być podstawą do unieważnienia wydziedziczenia. 

Sprawdzenie przyczyn wydziedziczenia

Zwróć uwagę, czy w testamencie są podane przyczyny wydziedziczenia. Muszą być konkretne i zgodne z prawem. Kodeks cywilny mówi, że wydziedziczenie może być tylko z określonych przyczyn. Są to:

  • wbrew woli spadkodawcy działa uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • dopuścił się względem spadkodawcy albo bliskiej mu osobie umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych

Jeśli chodzi o podstawy do wydziedziczenia, to można powołać się tylko na określone powody. Zgodnie z prawem można wydziedziczyć tylko z opisanych wyżej powodów.

Jeśli przyczyny są niejasne, fałszywe lub nie przekonują, można je podważyć. W praktyce najczęstszą przyczyną wydziedziczenia jest powołanie się na rażące naruszenie przez spadkobiercę obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jeśli taki zapis jest w testamencie, a jest bardzo często, to nie mamy prawa do zachowku. Nie jest to takie oczywiste. Spadkobiercy często wpisują do testamentu tylko tą ogólną formułkę. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to testament własnoręczny, czy sporządzony u notariusza. Tymczasem w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że taka ogólna formułka może nie wystarczyć. Należy dokładnie opisać, na czym te akty naruszenia obowiązków rodzinnych miałyby polegać. Kto jak się zachowywał, w jakim czasie to trwało. Najważniejsze jest przede wszystkim to, że naruszenie obowiązków rodzinnych powinno być co do zasady zawinione przez spadkobiercę. Często jednak do wydziedziczenia dochodzi bez wiedzy spadkodawcy. Nawet gdy spadkodawca zachowywał się normalnie w danej sytuacji. Często naruszeniem obowiązków rodzinnych jest brak kontaktu. Rzeczywiście może to być przyczyną wydziedziczenia, ale nie zawsze. Dość często spadkodawcy sami zrywają kontakt ze spadkobiercą. Spadkodawcy nie zabiegają o ten kontakt, ale wykonują gesty, które świadczą o tym, że osoba spadkobiercy jest im obojętna. Jeśli w tej sytuacji spadkobierca ma mały kontakt ze spadkodawcą albo tego kontaktu nie w ogóle, to trudno mówić, że to jego wina. W każdej sprawie okoliczności mogą być trochę inne. 

Zgodnie z prawem spadkodawca nie może wydziedziczyć osoby, która ma prawo do zachowku, jeżeli jej przebaczył. Mówi o tym art 1010 par. 1 KC. Dotyczy przypadku, gdy przebaczenie miało miejsce przed sporządzeniem testamentu. Innymi słowy, spadkodawca nie może powołać się na dawne, zapomniane krzywdy i urazy. Nawet jeżeli się na nie powołał, to nie przyniesie to skutku. Sporna w nauce prawa jest inna sytuacja, gdy do wybaczenia dochodzi po sporządzeniu testamentu z wydziedziczeniem. 

Konsultacja z adwokatem od zachowku 

Ocena podstaw faktycznych wydziedziczenia nie jest prostą sprawą. Trudno będzie wyczytać w internecie wszystko na temat Państwa przypadku. Stąd właściwą drogą jest konsultacja z doświadczoną Kancelarią, która specjalizuje się w prawie spadkowym. Porada prawna to koszt 200 zł za pół godziny. Jeśli konsultacja ma trwać godzinę, to koszt wynosi 300 zł. Porada prawna pozwoli ocenić Państwa szanse w sprawie o zachowek. Adwokat od zachowku pomoże ocenić mocne strony twojego przypadku i doradzi najlepszy sposób działania.

Zbieranie Dowodów 

Zbierz dowody, które mogą wykazać, że przyczyny wydziedziczenia są fałszywe. Może to być dokument, świadectwa innych osób czy inne materiały, które mogą dowieść, że zarzuty zawarte w testamencie są fałszywe. Przykładowo mogą to być zdjęcia czy filmy ze spotkań rodzinnych. Szczególnie przydatne, gdy podstawą wydziedziczenia ma być brak kontaktu. Mogą to być inne dowodowy, takie jak maile, sms czy bilingi połączeń. Każda sprawa jest inna, więc wybór dowodów będzie inny. Oczywiście dowodami będą również świadkowie, którzy byli blisko związani ze spadkodawcą. Osoby, które mogą zaświadczyć o relacjach i zachowaniach, które przeczą treściom zawartym w testamencie, mogą być kluczowi w obaleniu wydziedziczenia. 

Wniesienie sprawy do sądu

Jeśli istnieją podstawy do podważenia wydziedziczenia i skonsultowałeś tę sprawę z adwokatem, możecie złożyć sprawę do sądu. Sąd będzie badał, czy przyczyny wydziedziczenia są prawdziwe i czy formalności zostały wypełnione. Trzeba pamiętać, że sprawa, w której obala się wydziedziczenie, jest trudniejsza niż zwykła sprawa o zachowek. Poza prawidłowym określeniem wysokości zachowku i dowodami na jego poparcie spadkobierca musi jeszcze obalić wydziedziczenie. Sprawa o zachowek to sprawa, w której spadkobierca jest po stronie, która składa pozew. To on jako powód musi wnieść do sądu opłatę od pozwu. Zatem zanim cały proces ruszy warto skonsultować się z prawnikiem. Trzeba ustalić, czy w tym przypadku mamy większe, czy mniejsze szanse na przyznanie prawa do zachowku. 

Moja Kancelaria specjalizuje się w sprawach o zachowek. Zapraszam do kontaktu telefon 790825827. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top
Call Now Button