PANEL KLIENTA LOGOWANIE
 
 
ul. Grunwaldzka 24/7, 80-229 Gdańsk
 
+48 790 825 827
+48 790 608 200
(58) 719-45-63
 
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w Szczecinie. Po zdaniu egzaminu sędziowskiego, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Gdańsku.

Zachowek

Adwokat Zbigniew Chojaczyk prowadzi m.in. sprawy o zachowek, jego zwiększenie lub zmniejszenie.
 
W związku z otwarciem spadku często dochodzi do sytuacji, gdy spadkodawca pomija w testamencie niektórych lub wszystkich członków rodziny, którzy byliby uprawnieni do spadku z ustawy. Często bywa i tak, że choć w testamencie spadkodawca nikogo nie pominął, lub też nawet gdy nie ma testamentu i następuje spadkobranie ustawowe to do spadku nic już nie należy, gdyż spadkodawca za życia dokonał darowizn np. mieszkania. W takiej sytuacji choć sąd stwierdzi nabycie spadku na rzecz osób uprawnionych mogę one ze spadku nic nie otrzymać gdyż spadkodawca czyniąc darowizny za życia wyzbył się posiadanego majątku – spadek będzie niejako pusty. Wówczas zgodnie z art. 991 k.c.  zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
 
Co do zasady wartość zachowku zależy od wartości spadku, zatem im większa będzie wartość spadku tym większy będzie zachowek i odwrotnie. W tego typu sytuacjach często nasuwa się pytanie, czy można wartość zachowku zmniejszyć lub zwiększyć – można. Na poparcie swych twierdzeń trzeba jednak przedstawić dowody.
Korzystanie z witryny www.adwokat-chojaczyk.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.